אם תבדקו את קורות החיים של יזמים מצליחים, כמו למשל המיליארדר ריצ'רד ברנסון הבריטי, תגלו שהם השיגו מטרות בחיים, כיוון שהם ידעו לזהות את ההזדמנויות הנכונות וללכוד אותן ברגע המתאים ביותר.

זיהוי הזדמנויות הוא כלי שאפשר לשכלל וחוש שניתן לחדד. הנה כמה עצות זהב לזיהוי הזדמנויות שיביאו אתכם הכי רחוק שאפשר למימוש עצמי ולהגשמת המטרות החשובות לכם בחיים.

הזדמנות מתחילה משינוי הפרספקטיבה
ברגע שאתם מחפשים בכל סיטואציה את ההזדמנות שנחבאת בתוכה, אתם יכולים להצליח ובגדול.

למשל, הצעת עבודה אפילו ללא תגמול כספי היא הזדמנות לצבור ניסיון, מעבר דירה מהווה הזדמנות לשינוי (משנה מקום, משנה מזל), חוויה מאתגרת אפילו מחלה או תאונה טומנים בחובם הזדמנות ללמוד משהו על עצמכם, להתפתח ולצמוח רוחנית ונפשית. אתגרים הופכים להזדמנויות אם מתייחסים אליהם כך. אתם אלה שחוקרים ובודקים: איזו הזדמנויות ניתן להפיק ממערכת יחסים חברית, ממשבר, משינוי בחיים. 

הכינו את עצמכם להזדמנות הבאה
יש תכונות באישיות שאנחנו יכולים לחזק ולטפח על מנת שיסייעו לנו ללכוד הזדמנויות אקראיות:

סקרנות גורמת לנו לחקור, לרצות לדעת יותר, לבחון איך אנחנו יכולים למנף את המצב לטובתנו, נדיבות עוזרת כי אנחנו מוכנים לתת הזדמנות לאחרים (ואולי לקבל מהם בהמשך הצעה נדיבה, תגמול בלתי צפוי, תמיכה), ביטחון עצמי (שנסמוך על עצמנו שנדע איך להפיק את המקסימום מכל הזדמנות).

ראיית הנולד היא אחת התכונות החשובות ביותר – מי שרואים שלב אחד קדימה, הולכים צעד אחד לפני כולם, מבינים את המשמעות שיש להזדמנות בקידום העתיד שלהם ובכך שהזדמנות רודפת הזדמנות. למשל, מספרים לכם על קרקע להשקעות נדל"ן – איך תגיבו? האם תבינו שיש כאן הזדמנות להצלחה עסקית? יש מי שמבינים שמדובר בהזדמנות להשקעה מניבה בעוד אחרים לא מצליחים לראות איך השטח הנוכחי יהפוך יום אחד לסביבת מגורים מבוססת. תחשבו על כל האנשים שהבינו את ההזדמנות להשקיע במודיעין בתחילת דרכה.

הזדמנויות שתקחנה אתכם רחוק
אוקי, אז יש לכם את התכונות לזיהוי הזדמנות, אבל איך תזהו הזדמנות טובה אם אין לכם מושג מה אתם רוצים להשיג? לא כולנו מתעניינים בהשקעות נדל"ן או בקריירה חובקת עולם. אבל הזדמנות יכולה להיות הזדמנות לזוגיות מדהימה, לחברות אמת, להתפתחות אישית.

לפני שאתם יוצאים למסע בעקבות ההזדמנות של חייכם, שאלו את עצמכם: מה אתם רוצים להשיג, מה בעצם אתם מחפשים, איך תראה ההזדמנות הטובה בעינינו ומהם המכשולים שעומדים בדרך.

ועכשיו לעבודה: הגיע הזמן לנטרל את כל האתגרים שחוסמים אתכם ממימוש הזדמנויות, כמו למשל, אמונות מגבילות, חולשות (לא מאמינים שתצליחו), כמה אתם מוכנים להסתכן ומה אתם מוכנים להפסיד – הערכת ההתכווננות שלכם לקראת ציד הזדמנויות קריטית לתהליך.

צעדים בדרך למימוש הזדמנויות
המוכנות לקראת הזדמנות חשובה להצלחה. כלומר, יש להיות על המשמר ולהיות פתוחים להזדמנויות שידפקו בדלת. אם לא תפתחו להזדמנות את הדלת – היא לא תיכנס לחייכם ולא תשנה את עולמכם.

עכשיו שאתם מוכנים, חפשו רמזים, בדקו מי והיכן אתם יכולים למצוא הזדמנויות למימוש המטרה שלכם (אישית או מקצועית), הסקרנות תשקף לכם את החיים מפרספקטיבה אחרת כך שיתכן שאם תפתחו לרעיונות חדשים תגלו הזדמנויות בדברים שלא הבחנתם בהם בעבר (תמיד אמרו לכם שאהבת חייכם גרה בקומה למטה ועד היום לא שמתם לב לכך?).

כדאי לנסח גם רעיונות במחברת מיוחדת, לקרוא אותה שוב ושוב כדי לבחון את היומיום שלכם מנקודת מבט אחרת – יש דברים שרואים רק אחרי שחושבים עליהם שוב ושוב ושוב.

כדי לשפר את היכולת לזהות הזדמנויות חדשות, חשוב לשכלל את הכלים ולפתח מיומנויות חדשות על ידי יצירת קשרים אישיים, חוויות וניסיונות שיחשפו אתכם להזדמנויות חדשות. לפעמים פשוט חייבים לצאת מאזור הנוחות כדי להגיע לאי וודאות בה פוגשים בהזדמנויות שלא הייתם פוגשים בדרך אחרת.

אגב, אל תתעלמו מהזדמנות גם אם היא קטנה, עכשיו היא נראית קטנה אבל היא יכולה להיות ענקית. מי שקנה מגרש קטן אולי יכפיל את הונו ויקנה כך עוד מגרשים ובסוף ישלוט באימפריית נדל"ן, זה פרט שחוזר בביוגורפיות רבות של יזמי נדל"ן מצליחים שהחלו עם הזדמנות קטנה שגדלה וגדלה.

כמובן שכדאי גם תמיד לחשוב מחוץ לקופסא – לא כולם ראו בקניית הביטקווין הזדמנות, אבל מי שראה עשה הרבה כסף.

בכל מקרה, הימנעו מטעויות שלא מביאות הזדמנויות: מי שמחפש נוחות מפספס הזדמנויות, יש לזכור שהזדמנויות לא מגיעות סתם ככה אלא צריך לזהות אותן או ליצור אותן וכן אל תיכנעו גם לחוסר וודאות. כי דווקא באזור הזה של חוסר וודאות נוצרות ההזדמנויות הטובות ביותר. אל תלכו גם אחרי דעת הקהל – מי שמקשיב לאחרים לא תמיד מצליח.

יש לכם הזדמנות – למה אתם מחכים?
ברגע שזיהיתם הזדמנות אתם חייבים לפעול ומהר! יש לכם חלון הזדמנויות ואי אפשר לפספס, חשבו על היתרונות והחסרונות של ההחלטה, מה העלות, האם יש לכם שליטה בסיטואציה, האם אקבל הזדמנות כזו שוב בחיים, האם זה מרגיש נכון?

לסיכום, ניצול הזדמנויות הוא בחירה. אתם בוחרים מתי ואיזה הזדמנויות לנצל ואיזה לא, אבל מה שבטוח אתם לא רוצים להצטער על הזדמנויות שפספסתם.  

2019-06-12T11:19:35+02:00